100 років кафедрі урології Національного медичного університету імені О. О. Богомольця: сторінки історії

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Олег Нікітін
Сергій Пасєчніков
Сергій Головко
Ярослав Клименко
Віктор Грицай
Павло Самчук
Микола Ясинецький
Геннадій Резніков
Сергій Метельський

Анотація

Історія кафедри урології в Київському медичному інституті бере початок з 1924 року, хоча перші кроки у викладанні цієї дисципліни були зроблені ще наприкінці ХІХ століття. У 1880 році на медичному факультеті Київського інституту почав діяти факультативний курс урології, який послідовно вели приват-доценти О. А. Ростицький, А. К. Флейшер, Н. В. Соломко, А. Г. Радзієвський.


У 1922 році в Київському інституті удосконалення лікарів А. А. Чайка почав читати доцентський курс урології. Він з 1908 до 1911 року навчався у Військово-медичній академії (м. Санкт-Петербург) у видатного хірурга С. П. Федорова, а в 1914 році захистив докторську дисертацію на тему «До техніки нефротомії». Професор А. А. Чайка у 1924 році організував і очолив кафедру урології в Київському медичному інституті та започаткував створення Київської наукової школи урологів, яка визначала подальший розвиток урології в Україні в цілому. Він організував і протягом багатьох років керував науковим товариством урологів України, був Головою 1-го з’їзду урологів України в 1938 році та Почесним Головою II конференції урологів колишнього СРСР у 1951 році.


Перебуваючи на посаді головного хірурга евакуаційного пункту III Українського фронту за часів Другої світової війни, головним хірургом Київського окружного шпиталю (1945–1962) та продовжуючи успішно керувати кафедрою урології Київського медичного інституту (до 1960 року), генерал-майор медичної служби професор А. А. Чайка набув великого досвіду хірурга-уролога. Він опублікував близько 100 наукових робіт, присвячених ушкодженням нирок та інших органів сечової системи, захворюванням передміхурової залози, сім’яних міхурців, проблемам гнійної хірургії. Ним розроблена оригінальна техніка нефротомії й відновлення сечових шляхів при облітерації, він також є автором розділів «Пошкодження і захворювання сечоводів» у «Посібнику для практичного хірурга» під ред. С. С. Гирголава (М.; Л., 1931. – Т. 7) та «Оперативне лікування захворювань простати» в монографії «Оперативна урологія» під ред. С. П. Федорова, Р. М. Фронштейна (М.; Л., 1934).


Київська урологічна школа, започаткована професором А. А. Чайкою, є найбільшою і найпліднішою в Україні. Прогресивного розвитку київській урології надали учні професора А. А. Чайки: професор О. В. Проскура, професор Ю. Г. Єдиний, доцент В. Н. Скляр, професор П. М. Федорченко, академік О. Ф. Возіанов.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Як цитувати
Нікітін, О., Пасєчніков, С., Головко, С., Клименко, Я., Грицай, В., Самчук, П., Ясинецький, М., Резніков, Г., & Метельський, С. (2024). 100 років кафедрі урології Національного медичного університету імені О. О. Богомольця: сторінки історії. Здоров’я чоловіка, (3), 5–8. https://doi.org/10.30841/2786-7323.3.2024.316650
Номер
Розділ
Новини. Події
Біографії авторів

Олег Нікітін, Національний медичний університет імені О. О. Богомольця

Доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри урології

Сергій Пасєчніков, Національний медичний університет імені О. О. Богомольця

Доктор медичних наук, професор, кафедра урології

Сергій Головко, Національний медичний університет імені О. О. Богомольця

Доктор медичних наук, професор, кафедра урології

Ярослав Клименко, Національний медичний університет імені О. О. Богомольця

Доцент, кафедра урології

Віктор Грицай, Національний медичний університет імені О. О. Богомольця

Доцент, кафедра урології

Павло Самчук, Національний медичний університет імені О. О. Богомольця

Кандидат медичних наук, асистент, кафедра урології

Микола Ясинецький, Національний медичний університет імені О. О. Богомольця

Асистент, кафедра урології

Геннадій Резніков, Національний медичний університет імені О. О. Богомольця

Асистент, кафедра урології

Сергій Метельський, Національний медичний університет імені О. О. Богомольця

Студент